09.07.2020
Tekir: “Dünya yeniden şekilleniyor, Türkiye güçlü olmalı”

Salihli TSO ve Salihli Meslek Yüksekokulu’nun davetlisi olarak küresel ekonomi ve jeopolitik konusunda konferans vermek üzere Salihli’ye gelen ekonomiden sorumlu eski devlet bakanı, İzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Tekir’e, üniversite öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yaptığı açış konuşmasında Prof. Sabri Tekir’in Salihli’ye katkılarından bahsederek, Meslek Yüksekokulu’nun kurucularından olan Tekir’in aynı zamanda Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu aşamasında yaptığı yardımlardan söz etti. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini, komşularıyla büyük sorunlar yaşadığını, bunun yanı sıra ekonomide de olumsuz gelişmeler meydana geldiğini anlatan Yüksel, “2 milyon 200 bin Suriyeli’nin bulunduğu ülkemizde 300 bini kaçak çalışıyor. 400 bin okul çağındaki çocuk ise okula gidemiyor. Bunlar önümüzdeki yıllar için olumsuz tablolar çiziyor” dedi.

Salihli MYO Müdürü Adnan Erdal’ın açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Prof. Sabri Tekir, ilk göz ağrısı olarak nitelediği Salihli’de bulunmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, küresel ekonomik ve politik gelişmeler hakkında aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin jeopolitik açıdan çok stratejik bir noktada bulunduğunu belirten Tekir, “Günümüzde dünyanın dengesi yeniden kuruluyor. Dünya yeniden şekilleniyor. Büyük devletler arasında güç gösterileri yaşanıyor.” dedi. Prof. Tekir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da nüfus giderek azalıyor. 1998 yılında AB üyesi 15 ülkenin toplam nüfusu 375 milyon iken, yapılan projeksiyona göre 2050 yılında 296 milyona gerileyeceği hesaplanıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde ise 1998 yılında 235 milyon olan nüfusun, 2050’de 393 milyona çıkması öngörülüyor. Bu nüfus hareketinin önünde hiçbir güç duramaz. Nüfus hareketleri, medeniyetleri yeniden oynatır.”

Türkiye’nin jeopolitik açıdan öneminin yanı sıra, yer altı zenginlikleriyle de dikkat çektiğini anlatan Tekir, ilerleyen yıllarda verimli toprakların da öneminin daha fazla ortaya çıkacağı, Türkiye’nin her anlamda güçlü bir ülke olarak varlığını sürdürmesi gerektiği görüşünü savundu.

Soru- cevap bölümü ile devam eden konferanstan sonra Salihli TSO Başkanı Yüksel, Prof. Tekir’e Salihli’ye yaptığı katkılardan dolayı bir plaket takdim etti.