09.07.2020
Salihli TSO’dan, az tehlikeli işyerlerine eğitim uyarısı

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı hazırlandığını belirten  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Bülent Örs, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel’i ziyaret ederek, konuyla ilgili bilgi verdi.

İşyerlerinin az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere 3 sınıfa ayrıldığını belirten Örs, “İş kazası ve meslek hastalıklarını en aza indirmek amacıyla işyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli (işyeri hemşiresi) ile anlaşma zorunluluğu getirildi. Tehlikeli ve çok tehlikeli grup için zorunluluk 1 Ocak 2014 tarihinde başladı.” diye hatırlatan Örs, az tehlikeli işyerleri için getirilen düzenlemeyi şöyle anlattı:

“Az tehlikeli işyerleri için bu zorunluluk  01.07.2016 tarihinde başlayacaktır. Ancak Bakanlık  On (10)’dan  az çalışanı bulunan  “az tehlikeli” sınıfta yer alan işveren veya vekilleri  için sertifika almak koşuluyla  işe giriş ve muayene hariç  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini  işveren veya vekilleri yürütebilecektir.

Bu program için herhangi bir mezuniyet şartı aranmamaktadır. Bu alana merak duyan 18 yaşından büyük herkes programa katılarak eğitim alabilecektir.

Program Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Kayıt başvurusu yapabilmek için adayların geçerli bir e-posta adresine ve jpg formatında taranmış vesikalık bir fotoğrafa sahip olmaları gerekmektedir.”

İnternetten kayıt başvurusu yapan katılımcıların katılım ücreti olan 250 TL'yi Vakıflar Bankası'na yatırması gerektiğini belirten Örs, “İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı her yıl Bahar-Yaz-Güz olmak üzere yılda üç defa açılacaktır. Her dönem 12 haftalık öğretim süresini kapsamaktadır. Uzaktan eğitim yapılacak, eğitim sonunda sınav yapılacaktır.” dedi.

Bahar dönemi kayıtlarının 28 Aralık 2015 - 15 Ocak 2016 tarihleri arasında https://sinav.anadolu.edu.tr/sb2  adresinden yapılacağına dikkat çeken Örs, geniş bilginin

 

www.esertifika.anadolu.edu.tr  internet adresinden alınabileceğini belirtti.

 

Salihli TSO Başkanı Yüksel, Bülent Örs’e verdiği bilgiler için teşekkür ederek, “Verdiğiniz bilgiler üyelerimizin işlerini kolaylaştıracaktır. Çalışma yoğunluğu içinde bu tür bilgileri takip etmekte zorlanan iş dünyası temsilcileri, verdiğiniz bilgilerden kolaylıkla yararlanabilirler” dedi.