07.07.2020
Salihli TSO, 'İşletme körlüğü' eğitimi düzenledi


Salihli TSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime Meclis Başkanı Süleyman Oral, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Günay Topkaya, Taner Kalay, Yönetim Kurulu Üyeleri Cemalettin Tosun, Bayram Emir Yorguncu, Yunus Kaya, Mehmet Dalgıç, meclis üyeleri ve oda üyesi işletme sahipleri katıldı.

Eğitim öncesi konuşan STSO Meclis Başkanı Süleyman Oral, oda üyelerinin değişen piyasa şartlarına daha çabuk ayak uydurabilmesi ve her türlü gelişmeyi yakından takip etmesi gerektiğini söyledi. Oral, bu anlamda Oda olarak gerekli çalışmaların yapıldığını ve eğitim anlamında her türlü talebe açık olduklarını vurguladı.

Eğitimi veren Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Bernur Açıkgöz ise, bir işletmede çalışan yöneticilerin ve çalışanların, sürekli aynı işleri yapmalarından ya da sistemi uygularken düşülen hataları ve aksaklıkları görememelerinden dolayı sorunların oluştuğunu, bunun da işletme körlüğü olarak adlandırıldığını söyledi.

Açıkgöz,  şu bilgileri verdi:

“Yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet, sistem veya programları geliştirmek ve bunları etkin hale sokmak için yürütülen tüm süreçleri kapsayan yenilikçilik (inovasyon), girişimciliğin ve işteki başarının temel bir unsurudur. Yenilikçilik aynı zamanda ekonomik büyümenin ve sürdürülebilir kalkınmanın da kilit noktasını oluşturmaktadır. Bir çalışan işini hep aynı şekilde yapar, kendisini geliştiremez ve dar bir bakış açısına sahip olursa iş körlüğü o çalışanda başlamış demektir. İş körlüğü yaşayan çalışanlar genellikle sabit fikirli olur ve genellikle şikayet ederler.
İşletme içerisinde sürekli şikayet edilmesi, diğer çalışanların motivasyonlarını düşürür ve zamanla performans kaybı yaşanır.”

Yöneticilerin dönemsel olarak işletmeyi ve çalışanları analiz etmeleri gerektiği görüşünü savunan Açıkgöz, “En iyi analiz yöntemlerinden biri SWOT analizidir. SWOT analizi sonrası çıkan sonuçlar titizlikle değerlendirilmelidir.” diye konuştu.

Eğitimin ardından Süleyman ORAL, vermiş olduğu eğitimden duydukları memnuniyet adına Doç. Dr. Açıkgöz’e plaket takdim etti.


��������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������a