04.04.2020
Salihlili sigortacılar, yetkili olduklarını tabela ile belirleyecek

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası üyesi sigorta acenteleri, merdiven altı olarak da tabir edilen korsan acentelere karşı birleşerek, ortak bir mücadele şekli geliştirdi. TOBB’un yanı sıra, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın logolarının da bulunduğu tabelaları yetkili olduklarının bir göstergesi olarak işyerinin görünür bir yerine asma kararı alan sigortacılar, kamuoyuna yardımcı olup gerçekle sahteyi ayırt etmede kolaylık sağlanması ile ilgili çalışmalarını Salihli TSO’da düzenledikleri toplantıda şekillendirdiler.

Salihli TSO Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi Başkanı Tuncay Gündüz başkanlığında  yapılan toplantıda, meslek komitesinin hayata geçirmeyi düşündüğü projeyi TSO Yönetim Kurulu ve Meslek Komitesi Üyesi Bayram Emir Yorguncu detayları ile anlattı. Toplantıya katılan sigorta acentelerinden tek tek görüşleri alındı. Toplantı sonunda, illegal acentelerin tespit edilmesi ve bunun öneminin kamuoyuna doğru anlatılması için bazı kararlar alındı.

Odanın yetki alanında olan Salihli, Kula ve Selendi ilçelerinde TOBB levha kaydı olmayan veya silinen acente ve şubelerin halen faal olarak çalıştığını tespit ettiklerini belirten Yorguncu, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Hali hazırda kayıtsız ve illegal yöntemlerle poliçe tanzim edip satan kişilerin tespiti ve denetimi için gerekli yerlere müracaatımızı yaptık. Bu şekilde kayıt dışı acentelerin önüne geçmek ve vatandaşlarımızın bu işyerlerinden sigortalarını yaptırıp mağdur olmalarını önlemek adına odamız sigorta komitesinde tasarlamakta olduğumuz ve oda yönetim kurulumuzun onayına sunulacak tek tip tabela ve bilgilendirme bülteni projesi hazırladık.  Bu tabelalar yalnızca odamıza kayıtlı, TOBB levha kaydı olan ve yasal olarak çalışan acentelerimizin işyerlerinde bulunacak.  Böylece yasadışı yollardan bu işi yapanlar daha kolay tespit edilecek. Hasarda, iptal işlemlerinde ve buna benzer durumlarda mağduriyetlerin önüne geçilerek, sigortacılık mesleğinin itibarı korunmuş olacak.”