28.01.2020
Yüksel, Ege TV’de Salihli’yi anlattı

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Ege televizyonunda canlı olarak yayınlanan “Sora Sora” programında, program yapımcısı ve sunucu Ayşegül Koç’un Salihli’nin ekonomik hayatıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Salihli’de toprağın bereketli olduğunu anlatan Yüksel, ana gelir kaynağının üzüm olmasının yanı sıra, başta Salihli Kirazı olmak üzere pek çok çeşit sebze ve meyvenin yetiştirildiğini belirtti. 45 dakikalık programda tarımsal üretimin Salihli için öneminden bahseden Yüksel, şunları söyledi:

“Ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90’ı Manisa’dan elde edilmektedir. Salihli, Alaşehir’den sonra en çok üzüm üretilen ikinci ilçedir. Salihli’nin gelir kaynağının yüzde 40’ı üzümdendir. Son yıllarda bağ yaprakları da ekonomik değer kazanmıştır. Asma yaprağı toplayan kadınlar günde 80-90 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.”

İstanbul’dan sermayedarların Salihli’den büyük araziler satın alarak meyve bahçeleri kurduğunu anlatan Yüksel, özellikle revaçta olan Salihli kirazının önemli bir ekonomik değer haline geldiğini kaydetti. Salihli TSO tarafından tescillenen Salihli Kirazı’nda geçtiğimiz yıl 1600 ton üretime karşılık bu yıl 1250 ton ürün elde edildiğini anlatan Yüksel, don ve iklim şartları nedeniyle bu yıl rekoltenin düşük, buna karşılık fiyatların geçen seneye göre daha tatmin edici olduğunu anlattı.

İstanbul’dan gelen yatırımcıların kirazın yanı sıra armut, erik, kayısı, badem ve ceviz gibi çok çeşitli üretim yaptıklarını anlatan Yüksel, bunun istihdama da azımsanmayacak oranda katkı sağladığının altını çizdi.

Salihli’nin ekonomik hayatına ve istihdama en önemli katkının Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 40’ı aşkın fabrika tarafından sağlandığını anlatan Yüksel, birinci kısmın 12 yılda yüzde 100 doluluğa ulaştığını, ikinci kısmın arsa satışının da bu yılsonu itibariyle başlayacağını ifade etti. Yüksel, doğalgazın Salihli’ye getirilmesi ve Gümrük Birimi kurulması konusunda milletvekillerinden yardım beklediklerini kaydetti.