14.07.2020
Doğalgaz müjdesine, Salihli TSO’dan teşekkür

Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ne doğalgazın getirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın Resmi Gazete’de yayınlanması, iş dünyası temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Yıllardır sürdürülen ısrarlı çabalarının sonunda karşılık bulmasından son derece memnun olduklarını ifade eden Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, en kısa zamanda doğalgaza kavuşma konusunda sabırsızlandıklarını kaydetti.

Komşu ilçelerde yıllardır doğalgaz bulunduğu halde, Salihli’nin bu konuda eksiklik çektiğini ve haksız rekabet yaşadıklarını anlatan Yüksel, Salihli TSO olarak üyelerinin bu konudaki taleplerini her platformda dile getirdiklerini ve Ankara’da yetkili mercilere dosyalar halinde taleplerini ilettiklerini kaydetti. Yüksel şu açıklamayı yaptı:

“Pratik ve ucuz bir yakıt olan doğalgaz özellikle sanayi bölgelerinde üretim yapan sanayicilerin vazgeçilmez girdilerinden biridir. Salihli’ye 40 km mesafedeki Turgutlu’da ve 60 km mesafedeki Akhisar’da doğalgaz bulunmasına karşın, bütün çabalarımıza karşın Salihli’deki sanayiciler yıllardır pahalı enerji kullanmak durumunda kaldı. Bu haksızlığı Ankara’ya giderek yetkili bakanlıklara ve ilgili mercilere her fırsatta gerek sözlü, gerekse de dilekçelerle anlattık.  2013 yılında çıkan yasa ile şehir ısınması için Salihli’ye doğalgazın getirilemeyeceğini, şehri baypas ederek direkt OSB ye doğalgazın getirilebileceğini defalarca ifade ettik. 2014 yılının Şubat ayında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na yaptığımız başvuru ile durumu ayrıntılı olarak izah ettik. Aynı yılın Ocak ayında bölge milletvekilleriyle birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ederek, doğalgaz konusuna ve diğer bölge sorunlarımıza vurgu yaptık.  Yine 2015 yılının Mart ayında TBMM’de Manisa milletvekilleri ile yapılan toplantıda doğalgaz konusunu yine en önemli beklentilerimiz arasında sıralamıştık.”

Doğalgazın Salihli’ye gelmesiyle sayıları 40’ı aşan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların en önemli sorunlarından birinin halledilmiş olacağını belirten Yüksel, “Bu taleplerimize duyarsız kalmayan ve bu konuda karalı bir tutum sergileyen Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu’na, Manisa milletvekillerimize, BOTAŞ  genel müdürüne, ilçe yöneticilerimize, doğalgazın Salihli’ye gelmesi konusunda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yüksel, doğalgaz sorununun halledilmesinden sonra ikinci önemli konu olan Salihli’ye Gümrük birimi kurulması konusunda çabalarını sürdürmeye devam ettiklerini bu konuda da Bölge Milletvekillerine ve ilçe yöneticilerine büyük görevler düştüğünü belirterek, “Salihli OSB’de arıtma var. Doğalgaz ve Gümrük Müdürlüğü de olduğunda, ikinci kısım OSB’ye yatırımcı çekmemiz çok daha rahat olacak. Bunun da bölgemizin kalkınmasına, ihracatımızın artmasına,  ürünlerimizin para etmesine ve işsizliğe çare olacağına inanıyoruz”  dedi.