04.04.2020
İbrahim Yüksel, Ege TV’de Salihli ekonomisini anlattı

Videoyu izlemek için lütfen tıklayınız.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Ege TV’nin sabah kuşağında canlı olarak yayınlanan Ege Finans programına konuk olarak Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. Konuşmasında ağırlıklı olarak Salihli ve yöresinin ağırlıklı geçim kaynağını oluşturan Sultaniye üzüm ve Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son gelişmeleri anlatan Yüksel, diğer bir önemli konu olan turizm alanında gelişebilmek için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Salihli’de en önemli geçim kaynağının üzüm yetiştiriciliği olduğunu vurgulayan Yüksel, bu yıl don, dolu ve fırtına gibi doğal afetler nedeniyle, çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinde yüzde 40 gibi büyük oranlı düşüş yaşandığını, geçen yıl 328 bin ton olan rakamın bu sene 196 bin ton olarak tahmin edildiğini kaydetti. Yaprağı dahi bir ekonomik değer haline gelen, yaş olarak satıldığı gibi, kurutularak önemli bir ihraç ürünü haline gelen Sultaniye üzümde rekolte dalgalanmalarından meydana gelen olumsuzlukları gidermek için lisanslı depoculuk uygulamasına mutlaka başlanması gerektiğini vurgulayan Yüksel, bu konuya büyük önem verdiklerini ifade etti.

Programda Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son gelişmeleri de anlatan Yüksel, yüzde 100 doluluğa ulaşan 1. Etap OSB’de 42 fabrikanın üretim yaptığını, tarımsal sanayi ağırlıklı üretimin olduğu organize bölgede yaz aylarında çalışan sayısının 3 bine kadar çıktığını söyledi. 12 yıl gibi kısa bir zamanda yüzde 100 doluluğa ulaşmanın büyük bir başarı olduğuna vurgu yapan Yüksel, şu bilgileri verdi:

“OSB’ye katkı koyan tüm karar alıcıları, idarecileri ve çalışanları kutluyorum. 1450 dönümden oluşan 2. kısım OSB’nin kamulaştırma çalışmalarında hızla yol kat ediliyor.  Arsa bedeline karşılık gelecek olan 5 milyon 500 bin TL kredi sözleşmesi imzalandı. 2 arsa sahibi ile anlaşılarak bedeller yatırılacak. Yılsonuna kadar da diğer mülk sahipleri ile anlaşmayı umuyoruz. Altyapı ile ilgili proje değerlendirmeleri yapılıyor. İnşallah 2016 yılında yeni yatırımcılara arsa arzı yapılabilecek. Yeni fabrikaların kurulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz”.

Üyelere yönelik olarak yapılan anketlerle sektörlerin sorunlarını belirlemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını ve son olarak turizm sektörünü mercek altına aldıklarını anlatan İbrahim Yüksel,  “Manisa Valimiz Erdoğan Bektaş’ın da tespit ettiği gibi turizm alanındaki zenginlikler yeterince değerlendirilemiyor. Turizm pastasından daha büyük pay alabilmek için yeni projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Kente gelen yerli ve yabancı turisti konaklatabilecek yeni otellere ihtiyaç duyuyoruz” dedi.