14.07.2020
Salihli TSO’nun KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ne Yoğun Başvuru

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın önümüzdeki Ekim ayında gerçekleştireceği KOSGEB girişimcilik eğitimi için müracaat edenlerin sayısı 83’e ulaştı. Başvuranlar arasında yapılacak eleme sonunda 30 kişi 70 saatlik eğitime katılıp sertifika almaya hak kazanacak.

 

Salihli TSO’nun düzenleyeceği KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin 9.’su için rekor sayıda başvuru oldu.  Toplam 30 kişinin katılabileceği eğitim programına 83 kişi başvuru yaptı. Önümüzdeki Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan KOSGEB girişimcilik eğitimine, yapılacak olan mülakat sonunda 30 kişi katılmaya hak kazanacak.

Girişimcilere destek olmayı bir ilke olarak benimseyen Salihli TSO’nun, KOSGEB ile yaptığı protokol çerçevesinde 5 yıl boyunca toplam 8 eğitimde 256 girişimciye sertifika verilmesine aracılık ettiğini belirten Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, üyelere Oda bünyesinde hiçbir karşılık almadan KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirmeler yaptıklarını ifade etti. Yüksel, KOSGEB eğitimleri hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Salihli TSO’da 5 yılda 8 girişimcilik eğitiminin 4’ü son iki yılda, bizim yönetimde bulunduğumuz dönemde gerçekleştirildi. Gençlerin kendi işlerini kurmalarını, hem kendilerine hem de yanlarında çalıştırdıkları kişilere istihdam imkanı yaratmalarını çok önemsiyoruz.

 

Kurslarda adaylara iş yaşamında gerekli olan her türlü bilgi veriliyor. İş planı hazırlamanın incelikleri öğretiliyor. Bugüne kadar 45 girişimci bu sayede kendi işini kurarak, hem kendi kazanç kapısını açtı, hem de Salihli’nin ekonomisine ve istihdamına katkı sağladı.

Salihli, Kula ve Selendi’de yetişen gençlerimizin büyük şehirlere iş için göç etmeleri bizi üzüyor. Gençlerimizin KOSGEB’den alacağı destekle kendi işlerini kurmalarını ve yanlarında çalıştıracakları elemanlarla istihdama katkı sağlamalarını teşvik ediyoruz.”

9 gün süren, 4 modülden oluşan 70 saatlik eğitimi tamamlayan kursiyerlere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi veriliyor. KOSGEB, girişimcilik eğitimini tamamlayıp belgesini alanlara, işyeri açmaları halinde 30 bin TL’ye kadar hibe, 70 bin TL’ye kadar da “0” faizli, 2 yıl ödemesiz, 2 yılda geri ödemeli uygun destekler sağlıyor.