04.04.2020
Salihli TSO, eşzamanlı iki ayrı kursta 60 girişimci adayı yetiştirecek

 

Salihli TSO’nun düzenleyeceği KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin 9.’su için rekor sayıda başvuru olunca, yönetim iki kursu aynı anda açma kararı aldı. Oda’da düzenlenen mülakatla 70 saatlik kurslara katılacak kursiyerlerin seçimi yapıldı. Mülakata Salihli TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dalgıç, Akıllı Marka ve Pazarlama İletişimi Danışmanlığı yetkilisi Arman Takan, Salihli TSO personeli Adem Yardımcı ve Ebru Ersöz katıldı.

90 kişinin katıldığı mülakatın bir kısmına katılan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, başvurunun yoğunluğunu dikkate alarak 9. ve 10. kursu eşzamanlı olarak düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

Bugüne kadar Salihli TSO’da gerçekleştirilen 8 KOSGEB Girişimcilik eğitiminde 256 girişimci adayına sertifika verildiğini belirten Yüksel, girişimi desteklemeyi bir ilke olarak benimsediklerini kaydetti.

“Gençlerin kendi işlerini kurmalarını, yanlarında çalıştırdıkları kişilere istihdam imkanı yaratmalarını, işsizliğin azalmasına bir nebze de olsa fayda sağladıkları için çok önemsiyoruz.

Kurslarda eğitmenimiz tarafından adaylara iş yaşamında gerekli olan her türlü bilgi sunuluyor. İş planı hazırlamanın incelikleri öğretiliyor. İlçe ekonomisine bu yolla bir canlılık kattığımıza inanıyoruz.”

Bugüne kadar 45 girişimcininKOSGEB eğitimleri sonucunda kendi işini kurduğuna dikkat çeken Yüksel, bu kişilerin hem kendi kazanç kapısını açtığını, hem de Salihli’nin ekonomisine ve istihdamına katkı sağladığını vurguladı.

9 gün süren ve4 modülden oluşan 70 saatlik eğitimi tamamlayan kursiyerlere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi veriliyor. KOSGEB, girişimcilik eğitimini tamamlayıp belgesini alanlara, işyeri açmaları halinde 30 bin TL’ye kadar hibe, 70 bin TL’ye kadar da “0” faizli, 2 yıl ödemesiz, 2 yılda geri ödemeli uygun destekler sağlıyor.